sobota, 25 grudnia 2010

Być Alpha

2

Witaj.
Na wstępie chciałbym wyjaśnić sprostować pewną kwestię związaną z tytułem artykułu. Mianowicie nie uznaję do końca terminologii Alpha, Beta itd. itp. ponieważ jest bardzo szufladkująca i narzuca pewne ograniczenia. Posługiwałbym się raczej pojęciami „posiadać silną rzeczywistość”, „być w up-time” „być niereaktywnym społecznie”, „być najlepszą wersją siebie”, „być w stanie”, „prezentować wartość społeczną”. Najbardziej natomiast pasuje mi określenie „być autentycznym”.
Jednakże na potrzeby dzisiejszego artykułu osobę prezentującą te wszystkie właściwości okrzykniemy dumnym mianem „osobnika Alpha”:)


A zatem dzisiaj chcę przedstawić Ci cechy najpełniej moim zdaniem określające właśnie „osobę Alpha”.

Mały słowniczek :) :
A - alpha
B - beta
Zapraszam do lektury.

Szczęście
Alpha jest zawsze szczęśliwy. Niezależnie od wszystkiego i wszystkich, zawsze i bezwarunkowo. Alpha nie jest szczęśliwy z jakiegoś konkretnego powodu. Jego uczucie szczęścia wypływa z głęboko zakorzenionej radości życia i z samego faktu egzystencji. Żadna osoba ani wydarzenie, żadne okoliczności ani też otoczenie, środowisko, w którym A przebywa nie jest w stanie zakłócić głębokiego i prawdziwego, płynącego z wnętrza A, szczęścia i satysfakcji. Źródłem tego szczęścia jest poczucie własnej wartości i sam fakt istnienia i wolności.

Akceptacja
A akceptuje wszystko co napotyka go w jego życiu, całą rzeczywistość, która go kształtuje ukształtowała i będzie go kształtowała, wszystkie wydarzenia i osoby, z którymi się styka na swojej drodze. Dopiero prawdziwa i głęboka akceptacja aktualnego stanu całego wszechświata we wszystkich jego aspektach i odcięcie się od jakiejkolwiek oceny i klasyfikacji życia daje moc kształtowania otaczającego nas świata. Dopiero bowiem gdy w pełni akceptujemy otaczający nas świat, zaczynamy bezpośrednio go rozumieć i wyzbywamy się wszystkich iluzorycznych przeszkód. Uzyskując taką wolność i dobre samopoczucie, a także pełne zrozumienie świata, zdobywamy siłę pozwalającą nam przeprowadzać zmiany w swoim środowisku i w samych sobie.

Miłość
A kocha siebie bardziej niż cokolwiek na świecie. A innych ludzi i otaczający go świat jeszcze mocniej.

Kształtowanie Rzeczywistości
Myśli, uczucia i emocje A kształtują otaczający go świat i mają ogromny impakt na ludzi, których A spotyka na swojej drodze. Jego wewnętrzna siła i pewność siebie pozwala kreować jego rzeczywistość w sposób, który mu odpowiada i jest zgodny z jego wizją życia.
Myśli, uczucia i emocje Beta są kształtowane przez otaczający ich świat. Rzeczywistość B jest nieustanie pod olbrzymim wpływem ludzi, zjawisk i zewnętrznych zdarzeń.
Świat jest nieustannie pod olbrzymim wpływem pragnień i idei A.

Emocje
Dobre samopoczucie A płynie z jego wnętrza i z samego faktu bycia. Dobre samopoczucie B płynie z zewnątrz, z ładnych kolorów, ładnych widoków, uśmiechów ludzi, ich dobrych emocji i życzliwości, przeżywanych zdarzeń. A jest źródłem dobrej energii dla świata. B opiera swoje życie na takich źródłach. Emocje A są niezależne od otoczenia i nienaruszalne. Prawda jest taka, że może korzystać z otoczenia jako dodatkowego dopalacza endorfin i motywacji, jednakże ich prawdziwe źródło znajduje się w nim samym i A zawsze jest w stanie z niego skorzystać. Świat zewnętrzny nie jest w stanie zniszczyć dobrych emocji A. Dobre emocje B wynikają w większości ze świata zewnętrznego. A w 100% panuje nad swoimi emocjami.

Koncentracja na Procesie
A koncentruje się na wszystkich istotnych procesach swojego życia. To właśnie koncentracja na celach i drodze do nich nie daje A za dużo czasu na zastanawianie nad przeszkodami. Zamiast problemów A widzi wyzwania, którym trzeba sprostać i które urozmaicają życie i stymulują rozwój i które są podstawowym źródłem doświadczeń. A nie zna porażki, zna informację zwrotną. Każde „niepowodzenie” A traktuje jako naukę i doświadczenie, które pozwala mu być lepszym i osiągać jeszcze lepsze rezultaty swoich działań.

Rozwój
A nieustannie i ciągle się rozwija. A jednak nie przymusza się do rozwoju, ponieważ rozwój jest podstawową składową procesu, na którym A się koncentruje. Rozwój przychodzi razem z pełnym przeżywaniem każdej chwili, pokonywaniem wyzwań, zbieraniem informacji zwrotnych i cieszeniem się sukcesami.

Niereaktywność Socjalna
A nie zastanawia się nad tym co ktokolwiek kiedykolwiek o nim pomyśli i o tym czy ktoś plotkuje na jego temat, czy też może mu złorzeczy. Takie rozważania są dla A skrajną stratą czasu gdyż nie przynoszą mu korzyści, jest on poza tym tak silnie skoncentrowany na rozwoju, że nie ma czasu na zajmowanie się negatywnymi opiniami innych ludzi. A nie robi nic aby uzyskać poklask, pochwałę czy uznanie. Nie potrzebuje zewnętrznego dowartościowania gdyż posiada tak silne poczucie własnej wartości płynące z jego wewnętrznych przekonań i mapy świata, że pozostaje ono zupełnie niezależne od otoczenia. A jednak nie jest zamknięty na zewnętrzny feedback. Odczuwa wdzięczność wobec konstruktywnej krytyki pozwalającej mu dostrzec ukryte z jego perspektywy wady i niedociągnięcia. A rozważa wypowiedzi innych ludzi, jeżeli mogą one prowadzić w jakikolwiek sposób do jego rozwoju.

Pokora
A jest pokorny wobec wiedzy, której jeszcze nie uzyskał i ogromu kompetencji, które zawsze są do zdobycia. Jego pokora jest jego głównym napędem rozwoju i osiągania niedostępnych dla innych ludzi celów. A jest również pokorny wobec wiedzy i kompetencji innych osób, od których może się nauczyć i którzy mogą pomoc mu na ścieżce ciągłego rozwijania swoich zasobów. A ma mentorów, którzy posiadają w określonych dziedzinach większe od niego zdolności i wiedzę, i cieszy się każdą sposobnością nauki.

Przekonania
A jest w 100% przekonany, że jeżeli ktoś kiedykolwiek cokolwiek zrobił to on ma dokładnie taką samą możliwość osiągnięcia danego celu.
A jest w 100% przekonany o swojej wartości, wiedzy i posiadanych przez siebie kompetencjach.
A jest w 100% obojętny wobec tego co ktokolwiek kiedykolwiek o nim myśli lub mówi, chyba, że jest to feedback, z którego może wynieść jakąś naukę.
A wie, że jego model świata nie jest jedynym obowiązującym i że każdy człowiek ma swoje własne przekonania i wartości tak samo dla niego prawdziwe.
Jeżeli interesuję Cię kwestia zestawów przekonań sprzyjających Twojemu rozwojowi zapraszam min. do moich dwóch artykułów na ten temat: 


Wartość
A w kontaktach społecznych jest źródłem wartości. B w kontaktach społecznych stara się uzyskać tak wiele wartości ile będzie w stanie. A jest dla otoczenia źródłem dobrego samopoczucia, dobrej energii, motywacji oraz pewności i stabilności. A jest fundamentem relacji społecznych, B potrzebują A żeby czuć się dobrze i bezpiecznie.

Obrońca
A jest obrońcą swojej kobiety, rodziny i przyjaciół. We wszystkich kontekstach i zawsze.
A dba o swoja kobietę, rodzinę i przyjaciół ponieważ jest Liderem.

Lider
A jest liderem zarządzającym sobą samym, swoim życiem oraz wskazującym innym drogę, stanowiącym dla nich oparcie i motywującym ich do działania.

Poczucie Humoru
A ma poczucie humoru, które wynika z pozytywnego nastawienia wobec innych ludzi i dużego dystansu do samego siebie.

A - inni
A nie szuka negatywów w innych ludziach. A szuka w nich zawsze pozytywów i tego co dobre, tego co najlepsze. A wyraża swoją opinię o negatywach innych ludzi tylko bezpośrednio do nich i wyłącznie w celu udzielenia feedbacku prowadzącego do rozwoju tych osób. Jeżeli osoby są zamknięte na feedback A nie forsuje wobec nich swojego zdania pamiętając o tym, że każdy człowiek jest wolny i posiada swoją własną mapę świata i własne przekonania. A dba o innych ludzi. A nie musi kłamać, obmawiać, plotkować ponieważ A ma siłę by mówić prawdę i być szczerym.

Zadbanie, Kultura Osobista, Uśmiech
A dba o swój wygląd zewnętrzny oraz ubiór, jednak nigdy nie uzależnia od niego swojego wewnętrznego stanu. Jego dobry wygląd jest odzwierciedleniem jego pozytywnych emocji i pozytywnej energii.
A bardzo często się uśmiecha niosąc dobrą energię innym ludziom.
A jest dżentelmenem. Szanuje innych ponieważ z samego faktu bycia zasługują na szacunek.

Pozdrawiam
Rafał Cupiał


2 komentarze:

Bartosz Jezierski pisze...

Bardzo podoba mi się zwrócenie uwagi na to, że Alpha to nie w rzeczywistości zakompleksiony, graniczący z chamstwem pseudo macho. A wiele takich właśnie "alpha" mężczyzn miałem okazję spotkać w swoim życiu.
Cenne uwagi, dobry model - podoba mi się!

krzysztov pisze...

mam nieodparte wrażenie że autor zprojektował swój własny, osobisty zbiór cech(a raczej wyidealizowaną, nieosiągalną perfekcje swojego ja) i włożył ją w model bycia najlepszym, alpha, nr 1 itp ;-)

przeczytałem też przed chwilą ciąg wpisów odnośnie cieni(świetna robota swoją drogą) i od razu nasuwa się sugestia, że może warto skupić się na plusach nie bycia alpha macho, czyli posiadanie takich cech jak skłonność do negocjacji czy chociażby opanowanie i ogłada.

pozdrawiam

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting