sobota, 30 kwietnia 2011

Zmotywuj się do działania cz. 1

0

Hej
Dzisiaj poznasz mechanizmy działania motywacji oraz nauczysz się w jaki sposób ją odpalać, kiedy tylko jej potrzebujesz oraz jak możesz ją trenować do tego stopnia, że będziesz ją odczuwał przez cały czas. W tym artykule zawartych jest również kilka bardzo wartościowych technik motywacyjnych, których zastosowanie pozwoli Ci znaleźć w sobie życiową energię by realizować Twoje plany i marzenia.

 
Ten wpis będzie bardziej praktyczny niż teoretyczny.

Pewnie wielokrotnie zastanawiałeś się nad tym jak zmotywować się do podjęcia jakichś działań, nauki, wykonania projektu, pracy. Jak zająć się sprawami, które są do ogarnięcia. Brak motywacji wiąże się z ciągłą prokrastynacją i koniec końców terminy się zbliżają a nadmiar obowiązków przytłacza. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz bardzo efektywnie zarządzać swoją motywacją. Mam jeszcze lepszą: Twój umysł przyzwyczaja się do stanu emocjonalnego, który występuje u Ciebie przez większą część dnia i po kilku tygodniach może uznać go za stan bazowy (nie jest to jednak regułą). Jeżeli wiec będziesz trenował motywację przez kilka tygodni bardzo możliwe, że Twój umysł uzna ten stan za naturalny i będzie automatycznie Cię w niego wprowadzał, już po przebudzeniu.

Mógłbym rozpisywać się tutaj o tym jakie zalety daje ciągły stan motywacji, mógłbym również bardzo dokładnie opisać w jaki sposób funkcjonuje na poziomie emocjonalnym oraz biochemicznym oraz jakie są pierwotne źródła tego mechanizmu. Uważam, że poznanie zalet zastosowania jakiejś techniki, przyjęcia jakiegoś podejścia czy przekonania daje nam odpowiednie "po co" oraz wewnętrzną siłę by je zaaplikować w swoim życiu. Znajomość mechanizmów stojących za odpowiednimi zachowaniami czy też zjawiskami utwierdza nasze przekonanie o ich użyteczności i „prawdziwości”.

Przykładowo, jeżeli wiesz co da Ci stosowanie rapportu w trakcie komunikacji to będziesz miał dużo więcej energii i chęci by zwracać na niego uwagę, gdy natomiast poznasz biochemiczne i psychologiczne mechanizmy, które za nim stoją uzyskasz przekonanie o sensie jego stosowania. To przekonanie samo w sobie utwierdzi Twoją skuteczność rapportowania. Bo to właśnie siła przekonań, w głównej mierze, definiuje rezultaty naszych działań. Jeżeli będziesz pełen wątpliwości dotyczących tego czy dane ćwiczenie pozwoli Ci wejść w up-time Twoje szanse na synchronizacje półkulową są bardzo nikłe. Jeżeli natomiast w pełni w to wierzysz, nawet niedokładnie wykonane ćwiczenie może poprowadzić Cię do stanu "tu i teraz".

Jednakże jak zapowiedziałem ten artykuł będzie praktyczny a nie teoretyczny. Przejdźmy zatem do konkretów.

W jaki sposób pracować nad swoją motywacją?

Definiowanie celów
Jeżeli masz problemy z motywacją być może wynika to z błędu jaki popełniłeś przy definiowaniu Twoich celów. Jeżeli wyznaczyłeś sobie zbyt małe i banalne cele, mogą nie być wystarczająco motywujące i nie dawać Ci dostatecznej ilości energii by starać się o ich realizację. Jeżeli natomiast cel jest zbyt wielki i przytłaczający możesz poczuć, że Cię przerasta, a wtedy nijak nie będziesz miał sił by się do niego zabrać.


Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
To proste, jeżeli wyznaczone przez Ciebie cele są zbyt błahe możesz w sposób jednoznaczny połączyć je z celem większym. Zadaj sobie pytanie: co osiągnę jeżeli zrealizuje ten cel? Czy przybliży mnie to do realizacji jakichś moich wartości, zyskam coś dzięki temu, zbliżę się do jakiegoś większego celu, marzenia, ułatwi mi to funkcjonowanie, sprawi przyjemność, lub wniesie coś dobrego do życia mojego partnera, rodziny znajomych? Gdy stawiasz sobie zbyt małe cele, staraj się zawsze przenosić je na wyższy poziom, by zorientować się co daje Ci ich realizacja w znacznie szerszym kontekście. Gdy zrozumiesz, że osiągniecie małego pojedynczego celu jest kolejnym krokiem na drodze do spełnienia Twojego życiowego marzenia, nagle odnajdziesz w sobie ogromne zapasy energii by ruszyć do działania.

Np. postawiłeś sobie za cel posprzątanie biura. Sam w sobie nie jest jakoś szczególnie motywujący ani nie masz ochoty od razu zabrać się do pracy. Zadaj sobie jednak pytanie: co da mi posprzątanie biura? Być może stworzysz sobie odpowiedni warsztat pracy, który pozwoli Ci zabrać się za bardzo ważny projekt, do którego długo zbierałeś materiały? Porządki staja się wtedy składową większego celu, co naturalnie wiąże się ze swoistym zastrzykiem motywacji. Zawsze zadawaj sobie pytanie: co osiągnę jeżeli zrealizuje ten cel i do czego mnie to przybliży?

Jeżeli natomiast postawiłeś przed sobą zbyt duży cel być może będziesz musiał go podzielić na mniejsze. Jeżeli rzuciłeś sobie wyzwanie pt. niezależność finansowa to cel jest po pierwsze źle zdefiniowany a po drugie zbyt obszerny by wywołać jakąkolwiek motywację.

Jak dobrze definiować cele?
Po pierwsze podziel duże przytłaczające cele na małe „realizowalne”. Np nasz cel pt. niezależność finansowa podziel na: stworzenie strony, nabycie wiedzy na temat zarabiania w Internecie, marketing, zbieranie odbiorców i tworzenie listy mailingowej itd. itp. Następnie konsekwentnie realizuj mniejsze cele - przyświeca im wyższa wartość, one same są łatwiejsze do uchwycenia co automatycznie wiąże się z większą motywacją.

Po drugie musisz dobrze określić swój cel. Cel dobrze określony to cel: usytuowany w czasie, o sprecyzowanych rezultatach wewnętrznych i zewnętrznych, zależny od Ciebie, osiągalny.

Cel nie może być zawieszony w przestrzeni. Musi zostać umiejscowiony na linii czasu by wzbudzał w Tobie motywację do działania. Niech to będzie chociaż miesiąc do początku, którego chcesz coś zrealizować.

Rezultaty powinny zostać sprecyzowane tzn. chcę stworzyć stronę o wędkarstwie i do końca czerwca mieć min 30 subskrybentów.

Dokładnie o zasadach formułowania celów w jednym z przyszłych artykułów :)


Życie wg wartości
Dosyć często wspominana przeze mnie kwestia, której w najbliższym czasie poświecę osobny artykuł. By zrozumieć czemu zamiast żyć wg zasad należy żyć wg wartości przeczytaj artykuł: Zasady - uwolnij od nich swój umysł.
Jeżeli ułożysz swoja listę wartości i uszeregujesz je w odpowiedniej hierarchii, ta lista będzie stanowić dla Ciebie coś w rodzaju drogowskazu. Na rozstajach dróg będzie wskazywać Ci, w którym kierunku się udać by nowo obrana przez ciebie ścieżka była jak najbardziej z Tobą spójna. Życie wg wartości oznacza życie, w którym każdego dnia realizujesz swoje pasje, zbliżasz się do swoich marzeń i żyjesz w zgodzie z sobą samym. Twój umysł jest czysty, a Twoje działania adekwatne i podjęte w odpowiednim czasie. Funkcjonując w ten sposób będziesz gromadził ogromne zasoby energetyzującej motywacji. Bo cóż tak na prawdę może być piękniejszego niż życie w całkowitej harmonii ze swoimi wartościami? Cóż może dać Ci większa siłę napędową by w pełni przeżywać każdy dzień?

Misja życiowa
Odnajdź swoją życiową misję. Gdy będziesz żył z pasją i wizją, motywacja sama wypełni każdy Twój dzień. Realizując się tak jak chcesz, Ty sam z pewnością znajdziesz ogrom energii by osiągać kolejno stawiane przed sobą cele i sięgać po marzenia. Więcej o odkrywaniu swojej życiowej misji jak i również o tym w jaki sposób połączyć realizowanie swoich pasji z niezależnością finansową w artykule: Znajdź swoją życiową misję.

Relacje
Spędzaj jak najwięcej czasu z ludźmi. Z ludźmi, których lubisz i których znasz od lat jak i z ludźmi, których dopiero co poznałeś, lub z którymi masz relację kontekstową: znajomi w grupie, w pracy, sąsiedzi etc. Poznawaj jak najwięcej nowych osób. Staraj się jak najczęściej wychodzić. Czemu?

Po pierwsze gdy spędzasz czas z innymi ludźmi, wydziela się jeden z hormonów szczęścia odpowiedzialny za Twoje dobre samopoczucie oraz za prawidłowy rozwój biochemicznych procesów Twojego mózgu. Dzięki temu generalnie czujesz się lepiej, a jeżeli czujesz się lepiej to i stałe poczucie motywacji jest znacznie wyższe. Po drugie wspaniałe pomysły nie rodzą się z siedzenia w domu i lenistwa. Pomysły rodzą się z oglądania wartościowych filmów, czytania wartościowych książek oraz ... z rozmów z interesującymi osobami. Pasja jest bardzo zaraźliwa. Jeżeli spędzasz czas z kim kto na prawdę kocha to co robi bardzo prawdopodobne, że "zarazisz się tą dobrą energią" i sam zaczniesz wprowadzać pozytywne zmiany w swoje życie. Konstruktywne rozmowy stymulują kreatywność Twojego mózgu i przyczyniają się do ogromu produktywnych refleksji.

Ponad to różni ludzie prezentują różne podejścia do życia, różne modele świata i mapy rzeczywistości. Konfrontując niejako swoje przekonania z przekonaniami innych osób, uzyskujesz dodatkową perspektywę, dodatkowe strategie i ubogacasz swoją osobowość. Im bogatszy będzie Twój wewnętrzny świat i im szersze filtry percepcyjne tym więcej motywacji będziesz czerpał zarówno ze swoich refleksji i emocji jak i z otoczenia.

Poznawanie nowych ludzi i dbanie o już powstałe relacje jest bardzo istotne. I wiąże się z ogromem korzyści dla obu stron. Dopiero żyjąc dla innych jesteś w stanie oduczyć się egoizmu i zbędnego przywiązania do swojej osoby i swojego wyhalucynowanego "ja".

Dodatkową korzyścią jest tworzenie siatki znajomych, czyli tzw. networking. Wiele osób uzupełniając się i pomagając sobie nawzajem jest w stanie osiągnąć i uzyskać o wiele, wiele więcej niż zdana na siebie jednostka.

Zarzadzaniu relacjami będzie poświęcony w całości jeden z przyszłych artykułów.


Spędzaj przyjemnie i produktywnie czas
Spędzaj swój czas najlepiej jak potrafisz. Podróżuj, czytaj, oglądaj filmy, twórz muzykę, słuchaj muzyki, chodź do kina, teatru, opery, na kabarety, smakuj różnych kuchni, gotuj samemu, ucz się masy rzeczy, uprawiaj sporty, graj w szachy, karty, gry towarzyskie itd. itp. chodź na szkolenia :)

Im lepiej będziesz spędzał każdy swój dzień tym większą każdego dnia będziesz odczuwał motywację. Bedzie się gromadziła w Twoim organizmie i nigdy Ci jej nie zabraknie. Jeżeli chcesz być zawsze pełen mocy potrzebnej Ci do realizacji Twoich marzeń, przeżywaj jak najpełniej każdą chwilę i traktuj każdy moment, którego doświadczasz jak dar.

Za tydzień przedstawię Ci zestaw technik motywacyjnych, którego zastosowanie sprawi, że już nigdy nie będzie brakowało Ci życiowej siły by podjąć się realizacji swoich marzeń.

Aktualizacja:
Drugą część artykułu możesz przeczytać tutaj: Zmotywuj się do działania cz. 2

A co Ty robisz by być zmotywowanym? Podziel się swoimi refleksjami w komentarzach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting