wtorek, 10 września 2013

Wykład "Całkowita Wolność Emocjonalna"

1


Witaj

Już w październiku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie jedyna w swoim rodzaju konferencja dla mężczyzn FULLMEN. Podczas tej konferencji będę miał zaszczyt wygłosić wykład zatytułowany: Całkowita Wolność Emocjonalna.


Czym jest Całkowita Wolność Emocjonalna?

Gdybyś zadał sobie pytanie: "co jest najważniejsze w Twoim życiu?", prawdopodobnie padłyby odpowiedzi w stylu: relacje, dobra zabawa, wolność, rodzina, pieniądze, seks, życiowa misja. Oczywistym jest, że każdy z nas może kierować się w swoim życiu różnymi kompasowymi wartościami. Gdybyś jednak zaczął dociekać i zadawał dalej pytania:

- a co zyskujesz dzięki relacjom?

- poczucie przynależności

- a co zyskujesz dzięki poczuciu przynależności?

- poczucie bezpieczeństwa

- a co zyskujesz dzięki poczuciu bezpieczeństwa?

- itd.

to na samym końcu tego dociekania zazwyczaj pojawiają się dwa elementy. Jest to albo poczucie wewnętrznego spokoju, wewnętrznego dostatku, wewnętrznej radości i głębi życia albo chęć ucieczki przed negatywną historią bazową na swój temat. Ponieważ ucieczka przed negatywną historią bazową i ukryty przed nią bazowymi odczuciami (tzw. uczucia przedhipokampowe - core feelings) również ma prowadzić do głębokiego poczucia spokoju - zakres odpowiedzi zawęża nam się do jednej.

Dobre samopoczucie, wewnętrzna radość, wewnętrzny spokój.

Innymi słowy: jakość umysłu, niezależna od zewnętrznych bodźców. Wewnętrzne ukojenie.

Od dłuższego czasu fascynuje się dynamiką emocji. Ich funkcjonowaniem w naszym życiu, aspektami neurologicznymi, poznawczymi, fizjologicznymi. Ich wpływem na związki i relacje, na motywację, na podejmowanie decyzji i prowadzenie biznesu. Jednak poza zgłębieniem zasad działania emocji i opanowaniu umiejętności pracy z emocjami w ramach tych zasad - zawsze zastanawiało mnie jedno: czy można te zasady przekroczyć.

Czy można poprzez radykalną praktykę umysłu uzyskać dostęp do całkowitej wolności emocjonalnej i doświadczać stabilnego poczucia wewnętrznej radości i spokoju?Długo poszukiwałem odpowiedzi. I znalazłem ich wiele. Jedną z takich odpowiedzi jest medytacja i praktyki duchowe pochodzące z różnych systemów kontemplacyjnych. Stanowią one niesamowite źródło narzędzi pozwalające na taką pracę z umysłem, która silnie przekracza normalne zasady dotyczące reakcji i uwarunkowań emocjonalnych.

Na podstawie 4 (medytacja, praktyka duchowa, praca z osobowościami, praca z historiami umysłu) zgłębianych przez siebie nieustannie dziedzin wiedzy udało mi się wypracować (i cały czas ostro nad nim pracuję) wspaniałe podejście prowadzące do poszerzenia świadomości, uzyskania dostępu do takich stanów umysłu jak obecność i flow oraz do coraz pełniejszej wolności emocjonalnej i bezwarunkowego uczucia radości.

Praktyka medytacji jest bowiem praktyką momentami sprzeczną z naturalnymi uwarunkowaniami ewolucyjnymi mózgu i umysłu. Rodzaje medytacji można fundamentalnie podzielić na dwie modalności: Focus Meditation (medytacja skupienia) oraz Open Meditation (medytacja otwarcia).

1. Focus Meditation - jest to medytacja polegająca na utrzymaniu stabilnej świadomej zaangażowanej uwagi na obiekcie medytacji (oddech, punkt widzenia, dźwięk), niezależnie od pojawiania się zewnętrznych i wewnętrznych bodźców.

2. Open Meditation - jest to medytacja polegająca na wejściu w stan obecności i obserwowaniu wszystkiego co się pojawia (obrazy, dialogi wewnętrzne, emocje, odczucia, impulsy behawioralne) bez unikania negatywnych doznań, przyciągania pozytywnych i ignorowania neutralnych, oraz bez wchodzenia w automatyczne impulsy.

Ani FM ani OM nie są zgodne z ewolucyjnymi programami mózgu. Już wyjaśniam dlaczego.

1. FM - mózg jest ewolucyjnie zaprogramowany żeby szukać stymulacji, to pozwala mu na ciągły rozwój poprzez przetwarzanie nowych informacji i przetrwanie poprzez zauważanie okazji do zdobycia pożywienia, zdobycia partnera oraz unikanie zagrożenia, jelonek, który zapatrzył się za długo na liścia mógł zostać zaatakowany przez niezauważonego drapieżnika. Stabilne zaangażowane trzymanie uwagi na jednym obiekcie bez jednoczesnej aktywności fizyczno-umysłowej jest zatem sprzeczne z bazowym programem i prowadzi do przeprogramowania tendencji umysłu.

2. OM - umysł jest ewolucyjnie zaprogramowany aby w pełni poświęcać uwagę obiektom umysłu, czerpiąc z nich informację a nie bezstronnie je obserwować, ewolucyjnie unikamy negatywnych odczuć, dążymy do przyjemnych, ignorujemy neutralne - co jest jednocześnie źródłem ludzkiego cierpienia i przedmiotem podstawowej praktyki buddyjskiej

Wartością ewolucyjną raczej było przetrwanie a nie dobre samopoczucie. Niestety jednak standardowe programy naszych mózgów wpędzają nas w reaktywność, masę nieświadomych automatycznych zachowań i odbierają nam wolność cieszenia się każdą chwilą i podejmowania świadomych wyborów. Tutaj z pomocą przychodzi praktyka uważności pozwalająca przeprogramować nasz mózg i diametralnie zwiększyć jakość naszego funkcjonowania.Na zasadach ewolucyjnych programów funkcjonuje całe nasze społeczeństwo. W pewnym sensie logicznym, chociaż nie racjonalnym, jest strach przed wystąpieniami publicznymi, strach przed podejściem do nieznajomej osoby na ulicy czy silne emocjonalne reagowanie na statusy jest jak najbardziej uzasadnione.

Jeżeli żyjąc w plemieniu wyszedłeś przed grupę i próbowałeś ją do czegoś przekonać a nie miałeś w tym momencie odpowiedniej wartości socjalnej (dostęp do zasobów, narzędzi, wiedzy, siły) to mogłeś najzwyczajniej zostać zabitym albo wygnanym z plemienia. Jeżeli zacząłeś zaloty wobec danej kobiety, ona Cię odrzuciła i było to zaobserwowane przez inne kobiety w danym plemieniu - Twoje szanse na spółkowanie z innymi kobietami z tej samej grupy drastycznie malały.

Również reagowanie na statusy jest związane z chęcią przetrwania. Wysoki status w komunikacji - wysokie zasoby, siła. Niski status - brak dostępu do zasobów, brak siły. Reagowanie to jest często tak silne, że gdy nadajesz komuś w swojej głowie bardzo wysoki status (jak np. pięknej kobiecie, z którą zaczynasz budować relację albo szefowi w nowej pracy) to umysł aby "uchronić Cię przed śmiercią" zablokować Ci zupełnie dostęp do takich zasobów jak swoboda, poczucie humoru, kreatywność i flow.

Dlatego też większość społeczeństwa żyje w pełni zniewolona zasadami dynamiki socjalnej, warunkowaniem społecznym, skryptami zachowań oraz dynamiką swoich emocji. Nie mając zupełnie dostępu do prawdziwej, stabilnej, niezależnej od wszystkiego wolności umysłu.

Dobra nowina jest taka, że istnieją narzędzia, które pozwalają Ci te zasady praktycznie zupełnie przekroczyć. Jednym z takich narzędzi jest medytacja. Tak jak podstawowe techniki medytacyjne przekraczają ewolucyjne schematy umysłu tak intensywna praktyka uważności pozwoli Ci uwolnić się od blokujących Cię gier statusowych, lęku przed poznawaniem nowych osób czy też strachu przed wystąpieniami publicznymi.

Jeżeli jesteś zainteresowany intensywną pracą z emocjami to zapraszam Cię do mojej dosyć dawnej serii artykułów:


Zapraszam Cię również na wyjątkowe seminarium dla mężczyzn FULLMEN, na którym wygłoszę wykład na temat Całkowitej Wolności Emocjonalnej i tego jak uzyskać do niej dostęp.Namaste
Rafał Cupiał

1 komentarze:

falkasia pisze...

jelonek :))

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting