wtorek, 1 stycznia 2013

Jak pracować z emocjami? 4/4

4

Artykuł ten jest dedykowany Justynie, która w sylwestrowy wieczór, z przekonującą dosadnością zasygnalizowała potrzebę zamieszczenia na niniejszym blogu ostatniej części serii o emocjach.

Artykuł został napisany kilka miesięcy temu, od tego czasu będąc bardzo zanurzonym w temacie pracy z emocjami, zaktualizowałem znacznie swoją wiedzę oraz swój zasób narzędzi. Pozostawiam jednak wpis w niezmienionej merytorycznie formie by móc w przyszłości zaprezentować Ci drogi czytelniku nowy zestaw przydatnych i wielce użytecznych technik pracy z własnymi emocjami.

Wszystkiego dobrego.

Życzę owocnej lektury :)

.........................................................................................................................................................

Poprzednią część serii możesz przeczytać tutaj:
Jak pracować z emocjami? 3/4

Podsumowując koncepcje poruszone w poprzedniej części artykułu:

UWAŻNOŚĆ - to świadome, zaangażowane przyglądanie się danemu elementowi Twojego aktualnego doświadczenia

OTWARTOŚĆ - to puszczenie blokad i obrony przed tym czego doświadczasz, świadome zanurzenie się w danej chwili, wuwei -> pozwolenie na to by to co się dzieje -> działo się

UŚWIADOMIENIE - uświadomienie to przestrzeń, która jest poza UWAŻNOŚCIĄ i OTWARTOŚCIĄ, jest to przestrzeń Twojej świadomości, która jest poza Twoim ego, myślami, czy emocjami, która bezstronnie rejestruje przepływ Twoich doświadczeń

.........................................................................................................................................................


NARZĘDZIA

1. BODY SCAN

Technika Body Scan, zaczerpnięta z systemu medytacji uważności, stanowi rewelacyjne narzędzie odnajdywania i uwalniania emocji zastygłych i zablokowanych w naszym ciele. W momencie, w którym tłumimy jakąś emocje - doprowadzamy do blokady psychosomatycznej na ciele. Również gdy mamy jakieś głębokie, nieuświadomione przekonanie - może ono znaleźć odbicie w naszej fizycznej strukturze.

Jeżeli czujemy gdziekolwiek spięcia w ciele oznacza to, że zaburzona została naturalna równowaga organizmu. Wg filozofii taoistycznej brakuje nam balansu pomiędzy dwoma bazowymi pierwiastkami. Nauczycielka zen soto, Joko Beck, nazywa to zjawisko „spazmem”.

Body Scan wykonuje się przyjmując pozycję leżącą (savasana) bądź medytacyjną (seiza) i „skanując” świadomą uwagą obszar swojego ciała. Praktykując BS kolejno koncentrujesz się na doznaniach, jakie płyną do Ciebie z poszczególnych jego fragmentów. W momencie, w którym pojawiają się napięcia - pozostajesz z nimi i bez oceniania obserwujesz je swoją świadomością. Przyglądaj się im bacznie z poziomu uświadomienia.

W tym momencie mogą pojawiać się różne historie związane z zablokowanymi emocjami, np. z odrzuceniem, byciem skrzywdzonym, z stłumionym lękiem. Przez „historie” rozumiem aktywności umysłu powiązane z daną sytuacją, czyli wspomnienia i refleksje w postaci dialogów wewnętrznych, obrazów czy też filmów mentalnych.

Jeżeli pozostaniemy z aktywnością naszego umysłu i pojawiającymi się emocjami, będziemy je z ciekawością obserwować z poziomu uświadomienia - w pewnym momencie zaczną się transformować i rozpuszczać. Bardzo istotne jest przyglądanie się uważnie pojawiającym się emocjom, skupiając się na doznaniach w ciele.  W pewnym momencie, gdy doznania ciała zostaną „wysłuchane” przez naszą świadomą uwagę, i przyjęte z nieoceniającą bezstronnością -> spazm się „rozpuści” tzn. spięcie przestanie istnieć.

Body Scan można przeprowadzać w dowolnej chwili dnia, nie utrzymując żadnej konkretnej pozycji ciała. Po prostu uświadom sobie swoje kinestetyczne odczucia, sprawdź czy pojawiają się jakiekolwiek napięcia. Jeżeli tak - otrzymałeś właśnie wspaniałą możliwość z ciekawością i otwartością się im przyjrzeć, wysłuchać i doprowadzić do rozpuszczenia.

Posługując się metaforą: wyobraź sobie, że blokada emocjonalna jest kostką lodu, natomiast Twoja świadomość jest gorącym płomieniem. Im bardziej kostka lodu jest wystawiona na płomień, tym intensywniej się rozpuszcza, aż do momentu, w którym zaczyna parować i całkowicie się ulatnia.

2. MEDYTACJA SERCA

Medytacja Serca jest kolejną odsłoną techniki Body Scan. Podczas tej medytacji koncentrujesz się na doznaniach kinestetycznych jakie płyną z fizycznego obszaru Twojego serca. Wg. osób zajmujących się psychosomatyką oraz psychiatrów klinicznych (pisał o tym min. Daniel Siegiel, wybitny neurolog, twórca książki Mindful Brain) okolice serca są miejscem w ciele, gdzie gromadzi się bardzo dużo różnych zblokowanych i wytłumionych odczuć.

Korzystając z możliwości, jakie daje Ci medytacja Body Scan - poświęć całą sesję medytacyjną na pracę z obszarem swojego serca, rozpuszczając cierpliwie wszystkie pojawiające się uwarunkowania tak jak zostało to wyjaśnione w punkcie pierwszym.3. OBSERWACJA EMOCJI

Jeżeli pojawia się jakakolwiek emocja, nie uciekaj od niej, nie staraj się od razu przełączyć się na odmienny, „przyjemniejszy” stan umysłu. Przywitaj ją z ciekawością i otwartością, pozostań z nią i wysłuchaj jej obserwując swoja świadomością doznania fizyczne jakieś się w związku z nią pojawiają w Twoim ciele.

4. WEJŚCIE W EMOCJE

Jeżeli pojawia się jakaś emocja postaraj się ja na maksymalnie w pełni przeżyć. Gdy pojawia się gniew krzycz i wal pięściami w łóżko, gdy smutek - rozpłacz się i pozwól łzom płynąć bez żadnych ograniczeń. Jak małe dziecko wchodź spontanicznie we wszystkie emocje jakie się pojawiają. Dzięki temu wypracujesz stan nazywany w zen „mushin” -> czyli umysł jak woda. Umysł, który w pełni doświadcza wszystkiego co się pojawia bez przywiązywania się do czegokolwiek.

5. TANIEC SZAMAŃSKI

Puść muzykę, która lubisz, najlepiej bez artykułowanego wokalu, ani zbyt ostrą ani zbyt łagodną. Rytmiczną i taneczną. I zacznij tańczyć tak jak Twoje ciało Cię prowadzi. Pozwól swojemu ciału się ruszać. Niech robi to na co ma ochotę, tańcz i po prostu puść wszystko. W pewnym momencie zacznij obserwować co się dzieje z Twoim ciałem i wchodź mocno we wszystkie emocje. Ustaw sobie budzik na określony okres czasu: np. na 30 minut. Gdy budzik zadzwoni – zastygnij w bezruchu obserwując całe swoje ciało tak jak w technice Body Scan i medytując nad pojawiającymi się doznaniami.

6. WUWEI

Usiądź wygodnie. Odpuść totalnie wszystko. Jest jak jest. Po prostu. Pozwól sobie czuć się tak jak się czujesz. Zaakceptuj to jak się czujesz i tyle. Puść to. Zaakceptuj to co jest teraz i pozwól sobie czuć się tak jak chce się czuć Twój umysł. Jeżeli pojawi się jakakolwiek chęć kontrolowania samopoczucia, zauważ ją i odpuść. Otwórz się w pełni na pełnię aktualnego doświadczenia.

7. DOSTRAJANIE

Technika wyciągnięta z rewelacyjnego systemu pracy nad kultywowaniem bezwysiłkowej efektywności, jakim jest MBB. W momencie, w którym przenosisz swoja uwagę na doznania zmysłowe takie jak dotyk, patrzenie peryferyjne i bodźce słuchowe - doprowadzasz do poszerzenia świadomości dzięki czemu przestajesz definiować SIEBIE poprzez aktualnie buzujące w Tobie emocje. Mówiąc prosto - z bycia zanurzonym w emocji jak w wielkim ocenianie, do stopnia, w którym emocja jest całym Twoim światem i całym Twoim życiem - przechodzisz w zupełnie odmienna perspektywę. W poszerzoną świadomość, w której Twoja aktualna emocja jest tylko jednym odcieniem całej nieskończenie bogatej palety barw, której doświadczasz zmysłami w każdym momencie życia.

By się dostroić najzwyczajniej przekieruj swoja uwagę na doznania zmysłowe jakie docierają do Twojego ciała i umysłu.8. ANAPANA

Ciało jest zawsze w teraźniejszości podczas gdy umysł fantazjuje i wędruje. Jeżeli zanurzysz się w emocje tak mocno, że zaczynają być Twoim światem i Cię przerastają przenieś swoją uwagę na oddech. Oddech jest najlepszą kotwicą teraźniejszego momentu. Po prostu uświadom sobie swoje oddychanie. Nie staraj się go kontrolować ani zmieniać, przyspieszać ani sprawiać aby było głębsze, czy spokojniejsze. Bezstronnie je obserwuj i koncentruj się na doznaniu. Za każdym razem gdy odpływasz w emocje albo historie mentalne, zauważ, że odpłynąłeś, zaakceptuj to i powróć swoją uwagą łagodnie do oddechu.

9. PSYCHOSOMATYKA

Innymi narzędziami do pracy z emocjami są narzędzia oparte na psychosomatyce takie jak np. Recall Healing. Znajomość dynamiki połączenia UMYSŁU - CIAŁA może pozwolić Ci znaleźć zablokowane w ciele historie emocjonalne, a następnie je przepracować i rozpuścić. Polecam Ci zagłębianie się w tą niesamowita dziedzinę wiedzy.

Wierzę, że wiedza, która przedstawiłem Ci w tej serii artykułów jest potrzebna i użyteczna. Sam dokonałem dzięki niej przeogromnych zmian w moim życiu, w relacjach i w kontekście efektywności osobistej.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania - pisz śmiało, na wszystkie z przyjemnością odpowiem.


photos attribution:
http://www.flickr.com/photos/mkmabus/
http://www.flickr.com/photos/lululemonathletica/
http://www.flickr.com/photos/stillmemory/
http://www.flickr.com/photos/eschipul/

4 komentarze:

falkasia pisze...

Świetny tekst :)

Rafał Cupiał pisze...

Dziękuję :)

Justyna pisze...

Dziękuję :))

Rafał Cupiał pisze...

Proszę :)

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting