środa, 28 listopada 2012

Body Scan - nagranie techniki mindfulness

10

Dzisiaj w prezencie otrzymasz materiał audio z 3 edycji Warsztatów Medytacyjnych. Nagranie zawiera prowadzoną technikę medytacji uważności - skanowanie ciała. Jest to jedna z ciekawszych technik systemu mindfulness, pozwala ona na uzyskanie szerszego dostępu do ciała, do emocji i odczuć, oraz mocniejszego doświadczania wrażeń zmysłowych.

Dodatkowym efektem jest trening mięśnia uważności, rozwój środkowej kory przedczołowej pełniącej w naszym mózgu wiele funkcji integracyjnych a także oczyszczenie umysłu i uzyskanie dostępu do naturalnego, bezwysiłkowego spokoju.

Połóż się wygodnie na plecach. Zadbaj o to, żeby nie krzyżować swoich kończyn ani palców. Ręce niech swobodnie spoczywają wzdłuż tułowia z dłońmi skierowanymi spodem do góry. Jeżeli jesteś obeznany z podstawowymi asanami jogi możesz przyjąć pozycję savasana.

Rozluźnij swoje ciało.

Zamknij oczy i skoncentruj się na doznaniach jakie docierają do Ciebie z całego Twojego ciała. Jak je odczuwasz.

Jeżeli cokolwiek odciąga Twoją uwagę, dajesz się porwać wewnętrznym filmom -> zauważ to, że odpłynąłeś i utraciłeś uważność, zaakceptuj ten fakt i łagodnie powróć do obserwowania swojego ciała.

Jeżeli pojawiają się jakieś myśli, obrazy, dialogi wewnętrzne -> zauważ je, puść, pozwól im istnieć i dalej z uważnością skanuj swoje ciało.

Jeżeli w pewnym momencie pojawią się jakieś silne emocje -> możesz świadomie przenieść swoją uwagę na obserwację doznań z nimi związanych. Obserwuj je bezstronnie, z otwartością, bez oceniania. W momencie, w którym się rozpuszczą -> powróć łagodnie do przedmiotu Twojej medytacji.


Podążaj za wskazówkami przez kilka sesji medytacyjnych. Jak będziesz czuł się na siłach możesz zacząć medytować bez nagrania.

Zapraszam do słuchania i medytowania :) !

Daj znać w komentarzach jak Ci się podobało :)

10 komentarze:

Anonimowy pisze...

a 4 czesci jak pracowac z emocjami jak nie bylo tak nie ma;)
nie zostawiaj kolejnej z serii artykulow niedokonczonej

Rafał Cupiał pisze...

nested loops :) :) :)

Anonimowy pisze...

Szkoda, tez ze do dzisiaj nie dokonczyles artykulow o DISC. Może się kiedyś doczekam ;p

Rafał Cupiał pisze...

są 3 loopy otwarte :)

- emocje
- disc
- stany świadomości

aaaa, i tyle nowych narzędzi :)

Daniel pisze...

Ściągnąłem sobie to na komórkę i codziennie odłuchuję :) Dzięki Rafał.

Ale nie wiem kiedy pojawi się jakiś efekt tej medytacji chociażby "pułapka bierności" albo inspiracja, wszystko to opisywałeś kiedyś w artykule. Bardzo jestem ciekawy jak się doświadcza takich stanów .

Anonimowy pisze...

"Bardzo jestem ciekawy jak się doświadcza takich stanów".Chyba powstaje tutaj wymóg,co oddala Cie od tych stanów.Nie oczekuj,nie wymagaj,tylko bacznie obserwój.To wszystko.:)

Daniel pisze...

Po wielu godzinach medytacji dalej mam bardzo dużą skłonność do odpływania w myśli, czasami medytacja zamienia się w sen. Co zrobić ?

Rafał Cupiał pisze...

hej,

1. Danielu, BS nie jest do końca techniką medytacyjną, a bardziej techniką skanowania ciała świadomością (chociaż dla uproszczenia często nazywam ją medytacją).

Proponuję Ci wprowadzić do swojej rutyny medytacyjnej medytację na oddechu, polegającą na świadomym obserwowaniu swojego oddechu bez kontrolowania i ingerowania.

Dzięki temu wypracujesz silny mięsień uważności, który pozwoli Ci na medytację wglądu i obecności.

"Pułapka bierności" nie jest efektem medytacji, nie jest też stanem umysłu -> to przekonanie, że skoro "wszystko jest okej" i "wszystko akceptujesz" to możesz absolutnie nic nie robić, siedzieć i medytować przez całe życie.

Akceptacja jest nierozerwalnie związana z właściwym działaniem.

Akceptujesz siebie i rzeczywistość po prostu w pełni takimi jakimi są i podejmujesz właściwe działanie w oparciu o aktualny moment i o wszystkie swoje zasoby.

Inspiracja przychodzi w momencie gdy umysł jest czysty, jak woda, nie zatrzymujący się na otwartych pętlach myślenia. Wtedy pojawia się inspiracja by podjąć właściwe działanie.

2. A., w pewnym sensie oczekiwania i wymogi przeszkadzają w praktyce medytacyjnej. Z drugiej strony ciekawość jest czymś co powinno towarzyszyć medytującemu przez cały czas trenowania uważności.

Jednak przyklejenie się do konceptów doświadczania konkretnych stanów prowadzi do ich siłowego wymuszania. Warto również obserwować również tą aktywność umysłu.

Wszystko też zależy od tego po co medytujemy. Niektóre medytacje mają wykształcić w nas silny mięsień uważności, silne uświadomienie. Inne centrują nas i zakorzeniają w tao, w byciu tu i teraz. Jeszcze inne pozwalają uzyskać głęboki oczyszczający wgląd, który rozpuszcza nasze mentalne przywiązania i uwarunkowania.

3. Danielu, obserwować skłonność do odpływania w myśli i zapadania w sen. To jest okej. Gdy złapiesz się na tym, że odpływasz w myśli -> zaakceptuj to i łagodnie powróć do przedmiotu medytacji.

Proponuję Ci przejść do medytacji oddechu i po miesiącu medytacji oddechu dopiero wprowadzić body scan.

W treningu mindfulness body scan jest pierwszą wprowadzaną techniką, w treningu vipassana natomiast zaczyna się od obserwacji oddechu. Obie drogi mają sensowne uzasadnienie.

Pozdrawiam serdecznie :)

Anonimowy pisze...

Co to za utwór który slychać w tle medytacji Rafale?

Rafał Cupiał pisze...

Jest to główny utwór z filmu Blood Diamond :)

pozdrawiam najserdeczniej
Rafał

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting