niedziela, 5 stycznia 2014

NAUCZYCIELE 2013

3


Rok 2013 już za nami.

Chcę w tym artykule wyrazić wdzięczność wobec nauczycieli rozwoju osobistego i duchowego, którzy poprzez swój przekaz najbardziej odczuwalnie wpłynęli na moje podejście do rozwoju, mój warsztat trenerski oraz na jakość mojego życia w minionym roku.

Jednocześnie szczerze wierzę, że niniejszy wpis może Cię drogi czytelniku zainspirować do zapoznania się z twórczością i ideami tych niezwykle ciekawych osób :)

...

1. Jeff Foster


Za głęboką, poruszającą i prostą książkę "Life Without a Centre".

Za prosty i bezpośredni przekaz głębokiej duchowości.

Za wyjaśnienie w prostych słowach Adwajty i Nonduality. Za koniec duchowych poszukiwań.

Za zrozumienie kompletności oraz całkowitej pełni życia tu i teraz, ze wszystkimi uczuciami, historiami i okolicznościami.

Za propozycję doświadczania życia po prostu. Spaceru, śmiechu, herbaty, seksu, przytulenia, smutku, lęku, gniewu, wiatru, piosenki, zranienia w palec podczas krojenia warzyw :) Chwila po chwili, w pełni, w całym kolorycie, z każdym cierpieniem i radością. Z całkowitą otwartością, bez poszukiwania, zmieniania i oporu. Bez separacji.

Za doświadczenie intymności i bliskości. Za przytulenie drugiej osoby zamiast próby jej naprawy. Za przytulenie siebie zamiast próby poprawienia się i udoskonalenia. Za prawdziwe spotkanie drugiego człowieka poza historiami o przeszłości i przyszłości, poza założeniami, osądami, żalami, pretensjami, obrazami, wymogami i oczekiwaniami. Za BYCIE w całkowitej obecności.

2. David Deida


 Za męskie, głębokie i brutalnie prawdziwe książki: "The Way of the Superior Man" oraz "Wild Nights".

Za ideę całkowitego bezwarunkowego otwarcia w każdej sekundzie życia. Za bezgraniczną wolność serca i umysłu, która za tym idzie.

Za praktykę stabilnej obecności, niezależnej od przepływających emocji, odczuć, od okoliczności i reakcji innych.

Za pełne poddanie przepływowi życia. Za dwa najbardziej genialne idee z jakimi spotkałem się podczas mojej rozwojowej podróży:
- za ideę POKOJU (to czego doświadcza umysł) i przestrzeni poza POKOJEM (niedualnej świadomości) doświadczanych JEDNOCZEŚNIE i w pełni
- za ideę podziału pracy nad sobą na: TERAPIĘ (naprawa dysfunkcji) - JOGĘ (dostęp do FLOW) - DUCHOWOŚĆ (otwieram się lub zamykam)

Za głębokie zrozumienie dynamiki męskiej i żeńskiej energii. Za umiejętność harmonijnego łączenia i pracy z tymi dwoma konceptami.

Za zrozumienie, prawdziwe dotknięcie i głębokie zakorzenienie się w życiowej misji.

Za pełne odczucie prawdziwej męskości i głębsze zrozumienie relacji miłosnych.

Za najskuteczniejszą technikę rozwoju duchowego w całej mojej podróży :)

3. Daniel Siegel


Za piękne książki "Psychowzroczność" oraz "Rozwój Umysłu".

Za ciekawy wgląd w połączenie neuronauki, medytacji, praktyki duchowej, psychiatrii klinicznej oraz klasycznej terapii.

Za zrozumienie, że mózg jest organem relacyjnym i rozwija się w oparciu o relacje z innymi ludźmi, a cała jakość jego funkcjonowania zależy od jakości naszych relacji, wymiany emocjonalnej i komunikacji z innymi.

Za lepsze poznanie dynamiki MÓZG - UMYSŁ.

Za głębsze zrozumienie ludzkiej psychiki. Za neurologicznie wyjaśnienie w jaki sposób niektóre narzędzia rozwoju duchowego mają prawo rzeczywiście działać silnie na umysł i emocje.

Za konkretne narzędzia pracy z umysłem.

Za poczucie humoru i ciepłą życzliwość.

4. Jack Kornfield


Za świetne nagranie "Roots of Buddhist Psychology".

Za najbardziej wszechstronne przybliżenie mi podstaw buddyjskiej psychologii i buddyjskiej praktyki.

Za uzupełnienie mojej wiedzy dotyczącej buddyjskiej medytacji, za rozwianie wątpliwości dotyczących dynamiki umysłu podczas medytacji, postawy, przeszkód medytacyjnych oraz za całościową poprawę jakości mojej praktyki i jej pogłębienie.

Za pełniejsze zrozumienie dynamiki umysłu, osobowości, kwestii przywiązań, lęków, wstydu oraz tendencji umysłu.

Za świetne poczucie humoru i niesamowitą ciepłą otwartość.

5. Tara Brach


Za genialny program "Radical Self Acceptance".

Za głębokie zrozumienie kwestii wstydu, praktyczne ćwiczenia akceptacji i medytacji oraz głębokie i spójne połączenie psychologii buddyjskiej z psychologią kliniczną.

Za możliwość doświadczenia głębokiej przemiany osobistej i zaakceptowanie siebie w swoich niedoskonałościach. Za możliwość odpoczęcia w obecności.

Za prawdziwą wolność emocjonalną.

Dziękuję :)

W części drugiej pozostałe 5 osób, które cenie, które podziwiam i którym jestem głęboko wdzięczny za miniony rok.

Jeżeli również chcesz podzielić się ciekawymi osobami, które poprzez swój przekaz i naukę wniosły wartość do Twojego życia - napisz o nich w komentarzu! Z przyjemnością zapoznam się z ich twórczością, książkami, nagraniami a i inni czytelnicy bloga na pewno na tym skorzystają :)

WSZYSTKIEGO DOBREGO :) !

3 komentarze:

Ola Pach pisze...

jej bardzo dużo masz osób którym jestes wdzieczny...

Marta Ru pisze...

W roku 2013 jestem wdzięczna za:
1. Dan Millman "Way of the Peaceful Warrior". Film jest niezły, ale dotyka w zasadzie tylko mindfulness, książka zaś dotyczy całości pracy nad sobą (dyscypliny, diety, oddechu, ćwiczeń fizycznych itd), jest wprost magiczna, każde zdanie wybrzmiewa we mnie do dziś, może dlatego, że czytałam ją 5 razy :-).
2. Davidowi Servan-Schreiberowi za "Antyrak" - o wpływie diety i umysłu na zdrowie i możliwości samouzdrowienia, pisane bez misjonarstwa i nawiedzenia, wszystko poparte badaniami naukowymi, czyta się jak kryminał :-)
3. Markowi Zarembie za jego blog kulinarny - gotujzdrowo.com - najlepszy i jedyny blog kulinarny jaki czytam i konsekwentnie wypróbowuję w praktyce. Marek nigdy nie pisze tylko o jedzeniu, jako dietetyk medycyny chińskiej zawsze obszernie wyjaśnia jaki wpływ na nasz organizm mają poszczególne składniki. Pasjonujące a do tego z pięknymi zdjęciami.
4. Julicie Bator za "Zamień chemię na jedzenie" - tytuł w zasadzie jest self-explaining. O tym jak jeść zdrowiej w chorym świecie.
5. Ronadlowi D. Siegelowi za "Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności". Rok 2014 będzie dedykowany przećwiczeniu wszystkich technik proponowanych w książce. Książkę tę zresztą poleciłeś mi osobiście w trakcie pewnego naszego spotkania
6. Last but not least - Tobie Rafale za ten blog, który czytam z ogromną przyjemnością i którego wierną fanką jestem od kiedy na niego trafiłam :-). Jest on dla mnie inspiracją do dalszych poszukiwań a cenię w nim Twój przejrzysty sposób przekazywania tego co masz do powiedzenia, z mocą, przekonaniem i spokojną wewnętrzną pewnością :-) Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku

Rafał Cupiał pisze...

Ola

To prawda. Jest ich znacznie więcej.

Marta

1. Od jakiegoś czasu zabieram się również za książkę :)

2. Świetnie, dziękuję za inspirację!

3. Nie jestem gotujący niestety :(

4. Dziękuję!

5. Książka genialna.

6. Bardzo mocno dziękuję :)

Rafał :)

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting