wtorek, 24 lipca 2012

Otwartość w Coachingu - wpis na portalu Świat Coachingu

0


Poniżej znajduje się artykuł mojego autorstwa, dotyczący otwartości jako najważniejszej kompetencji coachingowej. Artykuł ten został zamieszczony na portalu Świat Coachingu i możecie go tam przeczytać poprzez następujący odnośnik: 


Możecie również zapoznać się z nim tutaj:

Otwartość jest podstawową cnotą coacha.

Poprzez otwartość rozumiem odbieranie drugiej osoby jako autentycznego, odczuwającego człowieka i wychodzenie poza swoje nawykowe systemy oceny. Przeciwieństwem otwartości jest zamykanie się na to co oferuje nam teraźniejszość i uciekanie w przybierane maski "profesjonalisty", "eksperta", "autorytetu".

Otwartość to pozwolenie sobie na doświadczanie coachee z absolutnie ciekawym umysłem. Z umysłem początkującego.

Gdy pozostajemy otwarci na wewnętrzny świat osoby, która przychodzi do nas na coaching, przestajemy krytycznie szufladkować jej przeżycia poprzez nasz własny, subiektywny model rzeczywistości. Oddzielamy nasze interpretacje od tego co na prawdę się dzieje na spotkaniu i dzięki temu uzyskujemy znacznie szerszy wgląd w przeżycia i pragnienia drugiego człowieka.

Przestajemy również automatycznie projektować na coachee nasze założenia, przekonania i wartości. Pozwalamy mu natomiast w absolutnej wolności autentycznie wyrażać siebie i swoje potrzeby. Zamiast przywdziewać tak daleki od idei coachingu garnitur mentora stajemy się dla drugiej osoby lustrem.

W Coachingu Prowokatywnym otwartość tą wyrażamy poprzez życzliwość i niewerbalną akceptację. Nawet jeżeli na powierzchni może wydawać się, że dosyć uszczypliwie osądzamy drugiego człowieka i złośliwie wytykamy mu jego niedoskonałości i niespójności, na poziomie emocjonalnym dajemy mu silnie odczuć, ze w pełni i absolutnie akceptujemy go takim jaki jest.

To niesamowite połączenie, z jednej strony ironicznego poczucia humoru, a z drugiej niewerbalnej życzliwości daje nam potężne narzędzie, dzięki któremu coachee czując się komfortowo i bezpiecznie może z dystansem i uśmiechem spojrzeć na swoje życie, uzyskując dodatkową, często o wiele  bogatszą perspektywę.

Otwartość daje nam także ogromnie większą możliwości obserwowania tego co się dzieje z drugą osobą w czasie sesji, możliwość zauważania subtelnych zmian w jej mowie ciała, sposobie mówienia, sferze emocjonalnej. Zamykając się w jednym określonym paradygmacie blokowalibyśmy sobie dostęp do dużej ilości informacji, które płyną w naszym kierunku poprzez całe spotkanie.

Gdy coachee czuje, że jest w pełni akceptowany, przestaje chować się za mechanizmami obronnymi zaczyna zachowywać się w pełni naturalnie. Pozwala sobie na więcej. Skoro nie istnieje ryzyko, że zostanie „poważnie” oceniony i osądzony, może sobie pozwolić na zdjęcie masek, które tłumiły jego prawdziwe JA.

A gdy zdejmujemy maski, zaczyna wypływać wiele nieprzepracowanych blokad, emocji, szkodliwych przekonań i wewnętrznych opowieści. Coach w nagrodę za swój stan otwartości otrzymuje możliwość pracy na znaczniej obszerniejszej materii prowadząc druga osobę do coraz większej wolności emocjonalnej i bardziej świadomego życia.

Otwartość coachingowa jest wspaniałą cechą ponieważ pozwala coachowi również obserwować to co się dzieje w jego wnętrzu, w reakcji na problemy i zachowania osoby, z którą pracujemy i świadomie kierować swoim zachowaniem. Dzięki temu talentowi podczas sesji dowiadujemy się tyle samo o sobie samych co o naszym coachee.

Dzięki kultywowaniu tej cnoty możemy swobodnie radzić sobie z takimi mechanizmami jak przeciwprzeniesienie.


Cecha ta pozwala nam poza tym przyjmować z ciekawością i uważnością kwestie, które mogą być silnie sprzeczne z naszym modelem świata i systemem wartości. Bardzo często takie sytuacje powodują, nawet podświadome, zamkniecie kanału komunikacyjnego pomiędzy dwiema osobami, szczególnie w kontekście terapii lub coachingu. I coaching, chociaż technicznie profesjonalny, przestaje być skuteczny z powodu braku tego emocjonalnego połączenia i wymiany energii, która umożliwia klientowi wzrastanie.

Gdy otwieramy się na drugą osobę zaczynamy zauważać i odbierać ją autentycznie, tzn. taką jaka jest - a nie taka jaką ją projektujemy, poprzez swoje własne programy. Gdy przyjmujemy drugiego człowieka całościowo, nie oceniając poszczególnych elementów jego osobowości, możemy pracować z życzliwością i współodczuwaniem absolutnie niezbędnymi w jakiejkolwiek formie coachingu, mentoringu, doradztwa czy też terapii.

Otwieramy się na potrzeby coachee, nie narzucając mu naszych własnych subiektywnych potrzeb. Nie mówiąc mu co jest dla niego dobre a co złe. Nie definiując jego życia.

Równie ważną cechą coacha jest zdolność pozostania świadomie skupionym na bieżącym momencie. Na coachee, na naszym wnętrzu, na aktualnie omawianych kwestiach. Jednym z największych prezentów jakie możemy ofiarować osobie z którą pracujemy jest nasza pełna obecność. Pozostawmy naszą przeszłość i przyszłość za drzwiami i żyjmy sesją, którą prowadzimy.

Podchodźmy do każdego spotkania coachningowego jak do naszego zarazem pierwszego jak i ostatniego spotkania z daną osobą. Jak do absolutnie jedynej chwili w naszym życiu. I właśnie dzięki tej pełnej i świadomej uważności będziemy mogli korzystać z naszych wszystkich wewnętrznych zasobów, tak bardzo potrzebnych w pracy z drugim człowiekiem.

Pozostańmy również otwarci na to, że czegoś możemy jeszcze nie wiedzieć, nie rozumieć, nie umieć. Że na prawdę wiele jeszcze przed nami. Taka postawa zapewni nam możliwość rozwoju, dając elastyczność, ciekawość i fascynację, dzięki, którym będziemy w stanie nieustannie wzrastać, przyswajając nowe narzędzia i szlifując te, z których już korzystamy.

Dzięki otwartemu umysłowi i sercu unikniemy również aktów autoagresji, karania samego siebie, związanego z np. "nieudanym" w naszym odczuciu coachingiem, czy też sytuacjami w czasie naszej sesji, które wymknęły nam się spod kontroli. Zaczniemy traktować siebie łagodnie i z dystansem, biorąc naukę z każdego doświadczenia, które napotkamy na naszej coachingowej drodze.

Jeżeli chcesz prawdziwie rozwijać się jako coach, a dobro i wzrost wewnętrzny Twojego coachee są dla Ciebie najważniejsze - codziennie trenuj otwartość. Otwartość na wszystko co się dzieje, na wszystko czego doświadczasz, otwartość na innych ludzi i na siebie samego. Na wszystkie swoje wady i zalety.

Otwierając się na drugą osobę, uzyskujemy dostęp do nieograniczonych zasobów wewnętrznego współodczuwania, empatii i bezwarunkowej życzliwości. A dzięki tym właśnie wibracjom coaching przestaje być technicznym programowaniem rozwoju a staje się niesamowitą przygodą, w której przy wsparciu coacha nasz drogi coachee zaczyna realizować życie na miarę swoich marzeń.


photos attribution:
http://www.flickr.com/photos/ostrosky/
http://www.flickr.com/photos/manuelimagalhaes/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentujcie proszę albo zalogowani (Google, TypePad, OpenID, AIM etc.) albo korzystając z opcji Komentarz jako: Nazwa/adres URL.

Możecie wpisać imię (imię, nazwisko, nick) a adres URL pominąć.

 
Design by ThemeShift | Bloggerized by Lasantha - Free Blogger Templates | Best Web Hosting